Jak wybrać gramofon?
Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z płytami winylowymi to oprócz samych płyt potocznie określanych winylami będziemy potrzebować również odpowiedniego odtwarzacza. Poniżej postaram się opisać wszystkie niejasności które sam napotkałem będąc laikiem w tym świecie a które mam nadzieję że pomogą Wam drodzy czytelnicy wybrać odpowiedni dla was sprzęt.
Przejdziemy teraz do rodzajów dostępnych gramofonów, ogólnie możemy wyróżnić dwa główne podejścia do ich konstrukcji, tradycyjne z ramieniem umieszczonym obok płyty oraz o ramieniu tangencjalnym (zwane też "poprzecznym" lub "linearnym") w takiej konstrukcji ramię automatycznie opuszcza się i przesuwa nad płytą podobnie jak ma to miejsce z głowicą drukarki atramentowej. Zdecydowanie bardziej popularne jest te pierwsze rozwiązanie (klasyczne), spotkać możemy je zarówno w wersji automatycznej w której ramię jest opuszczane i ustawiane za pomocą przycisków lub w wersji półautomatycznej (ramię ustawiamy nad płytą ręcznie natomiast podnoszenie i opuszczanie odbywa się przyciskiem).
.
Do czego jest nam potrzebny gramofon?
Odpowiedź wydaje się oczywista, ale rzeczywistość jak to zwykle bywa jest trochę bardziej złożona. Niektórzy potrzebują go wyłącznie do odtwarzania nagrań niedostępnych w inny sposób i domowych archiwów, inni upatrują w nich odskoczni od zabieganego, cyfrowego świata do czegoś namacalnego, czegoś wymagającego manualnej obsługi, pieczołowitości i skrupulatności. Jeszcze inni poszukują za ich pomocą wspomnień z lat młodości. Musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:(fot. By derivative work: 32bitmaschine Technics_SL-1200MK2.jpg: Dydric - Technics_SL-1200MK2.jpg, CC BY-SA 2.5, Link) |
Gdzie i na czym będziemy słuchać muzyki?
Jeśli jesteśmy fanami słuchania muzyki to prawdopodobnie mamy już jakiś sprzęt grający z którego jesteśmy zadowoleni i do którego chcielibyśmy podłączyć nasz nowy adapter. A może będziemy potrzebować również odpowiedniego wzmacniacza i głośników? Nadawać się będzie prawie każdy sprzęt który ma analogowe wejście (bywa nazywane chinch, CD, AUX) w idealnej sytuacji będziemy jeśli nas sprzęt ma wejście gramofonowe - PHONO.Czy potrzebuję przedwzmacniacza gramofonowego?
Gramofon ma zazwyczaj wyjście bez przedwzmacniacza z którego wychodzący sygnał jest zbyt słaby aby bezpośrednio podłączyć go z wejściem nieprzystosowanego wzmacniacza. Jeśli w posiadanym wzmacniaczu mamy wejście gramofonowe PHONO to niezależnie od użytego gramofonu nie potrzebujemy dodatkowych elementów, jeśli nasz wzmacniacz nie posiada specjalnego wejścia gramofonowego a gramofon nie posiada wbudowanego przedwzmacniacza to nic złego, wystarczy dokupić osobny przedwzmacniacz który włączymy pomiędzy wzmacniacz a gramofon. Koszt takiego przedwzmacniacza rozpoczyna się od ok 260 zł (np. firmy Pro-Ject).Automat, pół automat czy może tradycyjny manualny?
klasyczne ramię gramofonu, (fot. CC BY 2.0, Link) |
gramofon tangencjalny, (fot. By Hellbus - Own work, CC BY-SA 3.0, Link) |
Jaką kwotę należy przeznaczyć na zakup adaptera?
Niestety nie dla naszego portfela nie ma tutaj w zasadzie górnego limitu wydatków, audiofilskie sprzęty kosztują dziesiątki tysięcy złotych a nie jest problemem zakup samego konektora za kwotę rzędu tysiąca złotych. Należy więc kierować się zdrowym rozsądkiem i własnymi potrzebami, używany gramofon w dobrym stanie można kupić od trzystu złotych, należy się tu wystrzegać sprzętów współcześnie produkowanych, plastikowych, z złączami USB i innymi podobnymi wynalazkami nie posiadają one możliwości regulacji siły nacisku igły i mogą niszczyć płyty..
Klasyk! A teraz wraca się do takich sprzętów:) W necie można kupić taki sprzęt. Na stronie https://veramusic.pl/ bez problemu taki znajdziecie.
OdpowiedzUsuń