Czym się różnią od siebie płyty winylowe?
Ze względu na rodzaj zapisanej ścieżki dźwiękowej
Płyty gramofonowe mono
|
Zdjęcie płyty pod mikroskopem |
Pierwsze płyty drobnorowkowe, popularne od lat 50-60, odtwarzane z prędkością 33 1/3 obrotu na minutę, zazwyczaj w rozmiarze 7-12 cali. Rowek zawiera jedną ścieżkę audio. Często spotykane wydawnictwa z czasów PRL.
Płyty gramofonowe stereo
Ulepszeniem płyty mono były płyty stereofoniczne, wraz z udoskonaleniem linii produkcyjnych stało się możliwe tanie produkowanie, bardziej zaawansowanych technologicznie płyt. W jednym rowku płyty zapisane są dwie ścieżki dźwiękowe (pod kątem 45 stopni do siebie), igła stereo jest węższa od igły mono by móc głębiej wchodzić w ścieżkę rowka.
Można też kategoryzować płyty gramofonowe ze względu na długość utworu
Płyty LP - Long Play
Płyta długogrająca, czyli najpopularniejszy typ nagrania, typowo album wydany przez zespół mieści się na jednej do dwóch płyt winylowych, odtwarzanych z prędkością 33 i 1/3 RPM (obrotu na minutę). Każda ze stron płyty 12 calowej może pomieścić do około 30 minut materiału. Występują zarówno w wersji stereo jak i mono.
Single
Krótkie wydania pojedynczych piosenek, na mniejszej płycie 7 calowej. Zazwyczaj po jednym lub dwoma utworami na stronie, odtwarzane z przyspieszonym trybem 45 RPM. Według niektórych oferują lepsza jakość dźwięku, znajdują swoich koneserów.
|
Singiel 45 RPM |
Płyty EP - Extended Play
Płyta winylowa w rozmiarze 12 calowym (chociaż trafiają się 10 calowe), o przyspieszonej prędkości odtwarzania 45 RPM, stanowią pośrednik pomiędzy płytą LP a Singlem, zazwyczaj zawierają kilka wybranych utworów zapowiadającego pełny album.
"Egzotyka"
Bardzo rzadko zdarzają się płyty specjalnego przeznaczenia, jako muzyka w tle w galeriach handlowych, na niższą ilość obrotów lub płyty kwadrofoniczne wymagające specjalnego, niezbyt popularnego sprzętu.
Płyty szelakowe
|
Płyta szelakowa |
Na początku XX wieku, od około 1920 roku standardem dla domowych odtwarzaczy muzyki stały się płyty patefonowe wykonane z szelaku - naturalnej żywicy pozyskiwanej z wydzieliny owadów. W dzisiejszych czasach prawie zupełnie zapomniane, wymagają szczególnego traktowania i odtwarzacza 78 obr./min na jednorazowe stalowe igły. Charakteryzowały się one podatnością na mechaniczne uszkodzenia, upuszczona płyta rozpadała się na drobne kawałki (motyw znany z kreskówek), trzymając ją w ręku nie sposób pomylić ją z "winylem".
Duży wybór płyt gramofonowych z niebanalną muzyką dostępny jest w ofercie sklepu internetowego https://salony.nautilus.net.pl/produkty/plyty/. To idealne miejsce dla każdego melomana.
OdpowiedzUsuń