Przewodnik kupna pierwszego gramofonu (dla początkujących) część 2 - zakup nowego gramofonu

Kupowanie nowego gramofonu

Podczas gdy na rynku wtórnym można natrafić na wiele wspaniałych gramofonów, godnych polecenia, zawsze najwygodniejsze wydaje się kupienie nowego sprzętu, wiedząc, że nigdy go nie dotknięto, nie upuszczono, nie próbowano modyfikować w barbarzyński sposób. Zanim jednak wyruszysz do najbliższego Media-Markt lub innego sklepu z elektroniką, dobrze jest przemyśleć następujące tematy:

Zakres cen

Podobnie jak z większością rzeczy w życiu masz dostajesz to za co płacisz. Kilka przedziałów cenowych, o których warto pamiętać:

poniżej 500 zł

Należy jednak pamiętać że przy takiej kwocie wydanej na nowy gramofon nie tylko nie możemy mówić o rezygnacji jakości dźwięku, ale takie sprzęty zwyczajnie bardzo szybko zniszczą nasze płyty, zastosowane w nich wkładki nie umożliwiają żadnej regulacji, a domyślna siła nacisku igły na powierzchnię winyla spowoduje że dźwięk będzie zły a dodatkowo uszkodzi nasze nagrania.

poniżej 2000 zł 

W tym zakresie napotkamy na pewne trochę lepsze konstrukcje, jednak dalej żadnej z nich nie można polecić z czystym sercem. Podobnie jak w przypadku najtańszych gramofonów, brakuje możliwości kalibracji albo jest ona ograniczona, zastosowane podzespoły nie gwarantują stabilności obrotów przez co dźwięk będzie falował. Dalej jest to wyrzucenia pieniędzy w błoto bo nie mamy możliwości upgrade-u takiego gramofonu. Nie ma co się rozpisywać pomiędzy różnicami poszczególnych produktów w tym zakresie gdyż zazwyczaj stanowią one tą samą konstrukcję wydaną pod logiem różnych producentów.

2000 zł i więcej

Gdy już przeczytasz wszystkie specjalistyczne fora, opinie które nie powstały na zlecenie sklepu, producenta lub zwyczajnie pod wpływem alkoholu lub innych środków dojdziesz do wniosku że dopiero wydając taką kwotę możesz kupić nowy gramofon spełniający wymagania, konstrukcje w mniejszym bądź większym stopniu godne polecenia to Rega RP / Planar 3 i 6, TEAC TN-550, Technics SL-1200G/GR, Marantz TT-15.

Przestrzegam tutaj przed domorosłymi specjalistami i sprzedawcami znającymi temat jedynie z folderów reklamowych producentów.

Funkcje

Dzisiejsze gramofony oferują szeroką gamę funkcji oprócz odtwarzania muzyki. Wiedza o tym, jak będziesz używać gramofonu i które funkcje są najważniejsze, pomoże Ci zawęzić wyszukiwanie.

USB

Jedną z najnowszych funkcji, która zyskała popularność wśród producentów gramofonów, jest wbudowany port USB. Port USB umożliwia przesyłanie muzyki z twoich nagrań na komputer, gdzie możesz ją przekonwertować na format mp3. Dla osób szukających możliwości digitalizacji dużych kolekcji winylowych, szczególnie starych lub rzadkich albumów niedostępnych w formacie mp3, posiadanie portu USB może być priorytetem. Jednak należy zachować ostrożność. Gramofony USB mają zwykle słabą reputację wśród audiofilów, zastowana jakość przetwonika DAC może okazać się wystarczająca conajwyżej do puszczania dyngli na miejscowym festynie odpustowym...

Pomyśl czy naprawdę chcesz, aby twoje płyty winylowe zostały zamienione na format cyfrowy, zazwyczaj możesz dostać już ich cyfrową wersję i być może wystarczy poszukać lepszych cyfrowych rozwiązań. Spora część sprzedawanych obecnie nowych płyt jest dostarczanych z kartą pobierania muzyki do celów odtwarzania na urządzeniu cyfrowym

Ręczny czy automatyczny

Jak wspomniano wcześniej, większość wyższych klas gramofonów (droższych) używa ręcznego systemu, co oznacza, że ​​musisz fizycznie podnieść rękę i umieścić igłę nad ścieżką płyty i unieść ją z powrotem, gdy dojdzie do końca strony. Chociaż jest to nieco onieśmielające dla początkujących, którzy martwią się o porysowanie swoich cennych winyli, to naprawdę nie jest niczym kosmicznym i staje banalnie proste po kilku próbach. Jednakże, jeśli jesteś typem osoby, która chce nacisnąć przycisk i pozwolić gramofonu zrobić resztę, wtedy być może powinieneś zastanowić się nad automatycznym gramofonen.

Możliwość rozbudowy

Typowe ulepszenia obejmują wymianę wkładki, ramienia, paska (jeśli gramofon ma napęd pasowy) i maty antypoślizgowe. Wiele gramofonów z niższej półki często jest skonstruowanych w sposób, który nie pozwala na łatwą wymianę pojedynczych komponentów, co oznacza, że ​​utknąłeś z ręką w nocniku. Warto zauważyć, że wiele z początkujących gramofonów w zakresie 1500- 2500 zł oferuje pakiety ulepszonych komponentów, które można dokupić razem w celu zwiększenia możliwości gramofonu.

Artykuły w serii Przewodnik kupna pierwszego gramofonu




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie są rodzaje płyt winylowych

Winyle w Biedronce (od 27.11.2017)

Wymiana igły w wkładce gramofonowej T4P - poradnik