Przewodnik kupna pierwszego gramofonu (dla początkujących) część 1

Skoro to czytasz to pewnie chcesz zacząć słuchać muzyki z czarnej płyty, być może chcesz zrobić użytek z posiadanej już kolekcji winylowych płyt: odziedziczonej po dziadkach, rodzicach lub otrzymanej w prezencie lub po prostu pozazdrościłeś swojemu przyjacielowi jego kolekcji. Bez względu na to, jaka była Twoja ścieżka, pierwszą przeszkodą, którą większość ludzi musi przejść, jest kupienie gramofonu. Jak w przypadku każdego sprzętu elektronicznego, mnogość opcji przytłacza, przedział cenowy przeraża, a oferowane funkcje są zróżnicowane. Bez posiadania doświadczenia w technice analogowego dźwięku proces rozpoczęcia z nim przygody może być nieco zbyt wymagający. Każdy kiedyś zaczynał i był początkujący, kiedy nauczysz się trochę żargonu i określisz kilka swoich potrzeb i pragnień, jest mnóstwo naprawdę świetnych gramofonów, które tylko czekają, aby znaleźć cenne miejsce w twoim domu.

Uwaga: ten przewodnik nie jest przewidziany dla osób, które chcą zostać DJ-ami. Wprawdzie część z omawianych konstrukcji będzie mogła znaleźć również takie zastosowanie. Skupiamy się na gramofonach dla początkujących audiofilów.

Podstawowe elementy gramofonu

Dobrze jest mieć podstawową wiedzę na temat podstawowych elementów i ich działania w procesie odtwarzania muzyki z płyty analogowej, pozwoli to zrozumieć wszalkie dyskusje specjalistów. Zwięźle mówiąc, jedynym zadaniem gramofonu jest odpowiednie umieszczenie igły na winylowej płycie w celu wytworzenia dźwięku. Wydaje się to dość proste, jednak biorąc pod uwagę, że pojedynczy rowek z ścieżką dźwiękową jest mniejszy niż szerokość ludzkiego włosa, zaczynamy dostrzegać znaczenie precyzji w takiej operacji. Każdy kto płaci 10 000 zł za gramofon oczekuje zwiększonej precyzji i stabilności. Na szczęście nie musimy tyle wydawać by cieszyć się dźwiękiem na przyzwoitym poziomie.

Obudowa

Podstawa gramofonu, do której są przymocowane pozostałe elementy. Ogólnie rzecz biorąc, obudowa ma przymocowane do niej regulowane nóżki, aby móc odpowiednio wypoziomować gramofon (co jest kluczem do dobrego odtwarzania). Cokół może być wykonany z różnych materiałów, w tym z drewna, plastiku lub metalu.

Talerz

Obrotowy komponent, na którym spoczywa / obraca się płyta gramofonowa. Ogólnie, im jest on cięższy, tym lepiej (mniej wibracji). Jest on wprawiany w ruch przez silnik a na jego wierzchu spoczywa mata, zapewnia ona podkładkę pod płytę, zapewnia przyczepność, a także pomaga w tłumieniu drgań. Szybkość obrotu talerza musi być ustawiona tak, aby pasowała do typu odtwarzanej płyty (33RPM, 45RPM, 78RPM). Znakomita większość gramofonów będzie odtwarzać zarówno 33RPM, jak i 45RPM, jednak często trzeba zakupić zestaw modyfikujący lub kupić oddzielny gramofon do odtwarzania starszego formatu 78RPM płyt szelakowych.

Ramię

Wychyla się nad płytą i pozwala igle na kontakt z winylem podczas odtwarzania. Ramię jest zaprojektowane nie tylko po to, aby utrzymać igłę na płycie, ale również w celu utrzymania stałej prędkości na zewnętrznym i wewnętrznym obwodzie płyty. Jeśli konstrukcja ramienia jest słaba, płyta może brzmieć wolno na zewnętrznych ścieżkach i szybko na wewnętrznych. Urządzenie wskazujące (część przytrzymująca ramię) to mechanizm, który podnosi i obniża ramię i jest dość wyrafinowanym urządzeniem, z którym należy obchodzić się ostrożnie. Zadaniem korekcji cueing jest zapewnienie płynnego kontaktu igły z powierzchnią płyty bez jakiegokolwiek ruchu bocznego. Proces cueingu może być automatyczny (push-start robi wszystko samodzielnie) lub manualny (użytkownik umieszcza ramię w rekordzie). Audiofile preferują ustawienie manualne, ponieważ mniej części zakłóca ruch ramienia.

Wkładka i igła

To może być mylące, ponieważ czasem te określenia są używane zamiennie. Ludzie często używają terminu "kartridż", gdy tak naprawdę mają na myśli tylko igłę. W każdym razie, stare porzekadło głosi: "Lepiej wydać więcej na nową wkładkę niż nowy gramofon". Wkłada zawiera igłę, która jest jedyną częścią gramofonu, faktycznie nawiązującą kontakt z płytą. Drobnorowkowy dźwiękowy zapis na płycie wpływa na to, że nawet niewielkie ulepszenia tego komponentu może znacznie poprawić jakość dźwięku. Wiele gramofonów oferuje wysokiej jakości wkładkę jako część podstawowego pakietu. Pamiętaj tylko że jeśli dysponujesz sprzętem o nie znaniej Ci przeszłosci to pierwszą rzeczą powinna być wymiana igły na nową, jest to element bardzo mały i prawie nie jest możliwe określenie jego stopnia zużycia "na oko", więc prewencyjnie dla bezpieczeństwa twoich płyt - wymień igłę na nową.

Jakość dźwięku

Ludzie powiadają, że winyl nie jest tak dobry jak jego cyfrowe alternatywy z powodu degradacji dźwięku, które mogą wystąpić wzdłuż całego toru jego transmisji od płyty do ucha słuchacza: uszkodzenia mechaniczne samego winyla, degradacja igły, jakość sprzętu, jakość przedwzmacniacza, głośniki itp. Jest wiele możliwych miejsc, w których jakość dźwięku może być przekłamana, na pocieszenie, dysponujac średniej jakości sprzętem zazwyczaj możemy doznawać dźwięku znacznie przewyższającego głośniki z laptopa i iPoda. Im lepsza jakość całego sprzętu, tym większa jest przyjemność z słuchania. Jednak przedewszystkim winyle to przyjemne hobby, możliwość obcowania z namacalnym nośnikiem, efektowym wizualnie, odskocznia w dzisiejszym cyfrowym świecie.


Już wkrótce następne części poradnika!


Artykuły w serii Przewodnik kupna pierwszego gramofonu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie są rodzaje płyt winylowych

Winyle w Biedronce (od 27.11.2017)

Wymiana igły w wkładce gramofonowej T4P - poradnik