Czym się różnią płyty o prędkości obrotów 33⅓ 45 78 RPM

W przypadku oznaczeń prędkości 33 i 33⅓ obortów na minutę występujących zarówno na gramofonach jak i płytach winylowych mamy do czynienia z tą samą prędkością 33⅓ a pominięcie ⅓ jest jedynie uproszczeniem graficznym. Jest to podstawowa spotykana prędkość odtwarzania, charakterystyczna dla płyt długogrających, drobnorowkowych (LP).

W przypadku oznaczeń 45 RPM mamy również do czynienia z płytą drobnorowkową: singlem lub maksi-singlem ewentualnie tak zwaną epką (EP) - mini albumem. Taka płyta oferuje zazwyczaj lepszą dynamikę nagrania ale sporo krótszym czasem nagrania, w związku z czym umieszczane są na nich single lub minialbumy.

Jeśli natrafimy na płytę, która jest grubsza, cięższa i oznaczona prędkością odtwarzania 78 RPM to trzymamy w rękach płytę szelakową, poprzednik płyty winylowej, aby ją odtworzyć potrzebujemy kompatybilnego adaptera i stalowej igły (przynajmniej w teorii jednorazowej). Znając właściwości fizyczne szelaku nie powinniśmy takiej płyty upuścić ani czyścić alkoholem, gdyż jest to materiał kruchy i łatwo rozpadający się na małe kawałki a z powodu naturalnego pochodzenia jest rozpuszczalny preperatami na bazie alkoholu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie są rodzaje płyt winylowych

Winyle w Biedronce (od 27.11.2017)

Wymiana igły w wkładce gramofonowej T4P - poradnik