Wymiana igły w wkładce gramofonowej T4P - poradnik

Nowa igła do wkładki T4P

Wkładka a igła

Dobrym zwyczajem, zaraz po kupnie używanego gramofonu lepiej wymienić igłę na nową (niezależnie od zapewnień sprzedawcy), jest to niewielki koszt a może oszczędzić nam większych wydatków. Dodatkowo igłę diamentową o najczęściej stosowanym szlifie eliptycznym należy wymieniać co około 1000 godzin odtwarzania (mając do czynienia ze szlifem sferycznym, z racji mniejszej powierzchni styku należy to czynić trochę częściej). W nieaudiofilskich zastosowaniach w zasadzie prawie zawsze mamy do czynienia z wkładką typu MM w której operację wymiany igły możemy przeprowadzić samodzielnie (w przeciwieństwie do wkładek typu MC).

Wymontowana wkładka z igłą T4P

Kiedy wymienić igłę?

Wymiana igły może być jedną z pierwszych czynności wykonywanych przez początkującego adepta muzyki analogowej a rozmaitość dostępnych rodzajów wkładek, szlifów i igieł może przyprawić o prawdziwy ból głowy. Poszukując odpowiedniej igły do naszego sprzętu powinniśmy kierować się typem posiadanej wkładki (zazwyczaj 1/2" lub T4P), kompatybilnością z konkretną wkładką oraz rodzajem szlifu danej igły. W wielkim uproszczeniu można przyjąć że szlif eliptyczny mniej niszczy płyty i daje lepszą jakość dźwięku w przypadku płyt stereofonicznych. Cena samej igły w wersji podstawowej to około 40 do 60 zł.

Wkładka T4P

 Przystępując do wymiany igły w wkładce T4P powinniśmy zacząć od zdemontowania wkładki z ramienia gramofonu: w tym celu należy odkręcić śrubę mocującą znajdującą się po lewej stronie wkładki.
Następnie bez użycia siły wyciągamy całą wkładkę z ramienia - ma ona postać wtyczki z 4 bolcami, uważamy by przy tym nie dotykać ich palcami. Ściągamy igłę wraz z obudową z głowicy wkładki (w moim przypadku igła była dodatkowo zabezpieczona taśmą) jednocześnie instalując na jej miejsce zakupioną igłę.
Wkładkę T4P wymontowujemy
odkręcając jedną śrubę mocującą

Na koniec przywracamy stan pierwotny, osadzamy wkładkę na ramieniu, następnie przykręcając bez użycia nadmiaru siły śrubę mocującą. Mając do czynienia z wkładką T4P właśnie wymieniliśmy z sukcesem igłę! Nie jest potrzebna dalsza kalibracja, można odtwarzać płyty.

Inne wkładki

W przypadku wkładek 1/2" musimy jeszcze wyregulować ramię gramofonu do nowej igły/wkładki (ustawiając siłę nacisku, sketching za pomocą specjalnego, papierowego szablonu). Jest to czynność dość skomplikowana, przeprowadza się ją za pomocą wielu prób i poprawek, nie zawsze przy tym osiągając idealny efekt.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie są rodzaje płyt winylowych

Winyle w Biedronce (od 27.11.2017)