Przewodnik kupna pierwszego gramofonu (dla początkujących) część 3 - zakup używanego gramofonu
Zakup używanego sprzętu

- Czy gramofon działa poprawnie?
- Jak długo jest własnością sprzedawcy?
- Czy był pierwszym właścicielem (o to raczej trudno)?
- Ile godzin tygodniowo sprzęt był używany?
- Czy był używany do DJ-owania / scratchingu? (taki sprzęt z dużym prawdopodobieństwem jest bardzo zużyty)
- Czy jest dostarczany z wkładką i igłą? Co to za modele i w jakim są stanie?
- Jeśli jest to napęd pasowy to czy pasek jest w dobrym stanie?
- Czy wszystkie akcesoria są oryginalne? (np. pokrywa, slipmata, karton, instrukcja obsługi)
Jeśli sprzedawca jest w stanie odpowiedzieć na te wszystkie pytania w zadowalający sposób, wtedy mamy wysokie szanse na upolowanie przyzwoitego gramofonu. Jeśli odpowiedzi są pokrętne lub nie precyzjne to lepiej szukać dalej, inną sprawą jest możliwość przetestowania sprzętu przed zakupem lub możliwość zwrotu (zwłaszcza jeśli kupujemy w Internecie), zawsze dobrze jest, jeśli sprzedawca ma przejrzystą politykę zwrotów.
Warto tutaj zaznaczyć że nie warto kupować sprzętu nietypowego (mocowanie wkładki inne niż 1/2 cala, T4P), z ramieniem zamocowanym na stałe, bez możliwości regulacji siły nacisku igły, wkładką piezo, konstrukcji polskich (przepraszam tutaj wszystkich fanów danieli, ale po prostu to nie jest odpowiedni sprzęt dla każdego).
Jeśli kupujemy gramofon z klasy HiEnd i to w dodatku używany w przystępnej cenie, to dobrze pomyśleć za wczasu aby wycenić wszystkie konieczne naprawy i ewentualne brakujące części. Jeśli kupisz niekompletny gramofon to koszt doprowadzenia go do stanu używalności może wielokrotnie przekroczyć cenę jego zakupu.
Sprawdzanie używanego gramofonu
To temat na oddzielny artykuł, sporo zależy od tego jak dany model jest zbudowany, generalnie wszystko powinno chodzić płynnie i bez oporów, obroty nie powinny falowaćMimo zapewnień sprzedawcy o stanie igły w gramofonie, przyjętą praktyką jest jej wymiana na nową zaraz po zakupie, gdyż nie jest to duży koszt a po prostu szkoda naszych płyt.
Szybkie słowo na temat przedwzmacniaczy

Jednak nie trzeba panikować, można kupić przyzwoity przedzmacniacz za około 100-150 zł, oczywiście jak wszystko inne, nie ma jakiegoś sensownego górnego ograniczenia względem ceny i jakości przedwzmacniaczy, ale to też zasługuje na inny artykuł.
Komentarze
Prześlij komentarz