Jak czyścić płyty winylowe?

Usuwanie kurzu

Do lekko zakurzonych płyt najlepiej sprawdza się welurowa szczotka do płyt, przecieram nią zawsze płytę przed odtworzeniem jeśli dostrzegam na niej jakieś pyłki. Płytę kładę na talerz gramofonu, następnie obracając jedną ręką talerz a drugą trzymając nieruchomo szczotkę, wykonuję jeden lub dwa pełne obroty w zależności od stopnia zabrudzenia. Należy unikać przy tym dotykania płyty palcami lub wcierania istniejących zabrudzeń głębiej.

Nie trzeba się bać tej czynności, o ile nie używamy do tego nadmiaru siły, jednak do bardziej zabrudzonych płyt, zwykła szczotka nie wystarczy, potrzebujemy fizycznie umyć płytę.

Mycie płyt

W internecie można spotkać różne dziwne pomysły i egzotyczne rozwiązania tego problemu, na Youtube można znaleźć filmiki gdzie ludzie myją swoje winyle pod bieżącą wodą z kranu. Czego raczej bym nie polecał gdyż kamień z wody może się osadzać w rowkach płyty, trwale ją uszkadzając.
Niektórzy budują myjki własnej konstrukcji będące połączeniem szczotki z odkurzaczem lub używają odpowiednio dużych wanienek ultradźwiękowych. Są to jednak rozwiązania albo drogie albo zajmujące dużo miejsca i skomplikowane.
Dostępne też są profesjonalne myjki kosztujące kilka tysięcy złotych a nawet kilka tysięcy euro. Jeśli czyścimy płyty okazjonalnie możemy skorzystać z usługi profesjonalnego mycia płyty (można znaleźć takowe w części antykwariatów muzycznych).

Myjka Knosti

Popularną domową alternatywą jest myjka firmy Knosti razem z płynem, co prawda nie jest to bardzo tania możliwość (bo myjka z płynem kosztuje ok 250 zł) ale jest najbezpieczniejsza dla naszych płyt przy stosunkowo najmniejszym stopniu skomplikowana. Jedno opakowanie płynu Knosti wystarcza na długo, gdyż po myciu zlewamy go z powrotem do buteleczki za pomocą dołączonego lejka i filtra. Zdecydowanie polecam jej używanie. Jedyną wadą tego rozwiązania są ciężkie do uniknięcia zacieki z płynu na labelach, szczególnie dokuczliwe na polskich i radzieckich płytach z czerwonymi papierowymi labelami (Polskie Nagrania, Melodie) a zupełnie nie groźne dla większości nowych i zachodnich wydań.

Jak często myć płyty?

Zawsze wtedy kiedy odczuwamy spadek jakości dźwięku, słyszymy trzaski, wiele osób myje nawet nowe płyty od razu po zakupie przed pierwszym odtworzeniem. Umyta płyta mniej się elektryzuje i nie niszczy igły.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie są rodzaje płyt winylowych

Winyle w Biedronce (od 27.11.2017)

Wymiana igły w wkładce gramofonowej T4P - poradnik